Beaumont Leys



Membership

Membership of Governing Body

2020/21

Mrs Dawn Parkinson– Headteacher

Mr Joe Sheahan – Clerk (non-voting)

Co-Opted Governors - Appointed by Governing Body

Dr Phil Wood - Chair of Governing Body

Date Appointed - 1st September 2019

Term of Office - 4 Years

Mr Hitesh Pandit

Date Appointed - 1st September 2019

Term of Office - 4 Years

Mr Luke Carr

Date Appointed - 10th September 2017

Term of Office - 4 Years

Mrs Carol Hunt

Date Appointed - 21st January 2019

Term of Office - 4 Years

Mr Rob Allen

Date Appointed - 21st January 2019

Term of Office - 4 Years

Mrs Jackie Gair

Date Appointed - 18th January 2021

Term of Office - 4 Years

Mr Richard Johnson

Date Appointed - 18th January 2021

Term of Office - 4 Years

Parent Governors - Elected by Parental Election

Mr John Ghent

Date Appointed - 18th September 2017

Term of Office - 4 Years

Vacancy

 

Vacancy

 

Local Authority Governors - Appointed by Governing Body

Ms Elizabeth Warren – Vice Chair of Governing Body

Date Appointed - 10th January 2017

Term of Office - 4 Years

Staff Governors - Elected by Staff

Mr Rob Ryder

Date Appointed - 7th November 2017

Term of Office - 4 Years

Associate Governor

Mrs Anna White

Date Appointed - 23rd September 2020

Term of Office - 1 Year

No Formal Voting Rights

 

Governors who have left in the past 12 months:

Mr James Prestwich

Mr Joe Clayton

Governance Structure

Governor Attendance Summary 2019/2020